تبلیغات
مهدویت - امامان؛ نعمت های الهی
 

 
امامان؛ نعمت های الهی
در وقت ولادت حضرت حسین بن علی(ع) لوح سبزی از زمرّد را از آسمان به ایشان هدیه كردند. در آن لوح اسامی جملة حضرات معصومان(ع) و اوصیا و فرزندانشان آمده بود.خداوند در این لوح زمرّدین، آنگاه كه به ذكر نام حضرت صاحب الزّمان(عج) و اصحاب ایشان می‌رسند، با لفظ «اولیایی» یاران و اصحاب حضرت را به خود نسبت می‌دهد و می‌فرماید:
آن روزی كه امیرمؤمنان، علی(ع) در خطبة 92 فرمود، «سلونی قبل ان تفقدونی» بپرسید از من قبل از آنكه از میان شما بروم. سوگند به خدایی كه جانم در دست اوست، هیچ چیزی را از امروز تا قیامت از من نمی‌پرسید مگر اینكه شما را از آن با خبر می‌سازم»، جماعتی بی‌خرد كه پیش‌تر از نوكِ ‌بینی خود را نمی‌دیدند، از آن آیت كبرای خداوندی تعداد موی سر و صورت خود را می‌پرسیدند.

افق دید علی(ع) كه می‌فرمود: سلونی عن طرق السموات فانّی اعرفُ بها من طرق الأرض؛ از من بپرسید از راه‌هایی كه در آسمان‌هاست. به یقین كه من به آن راه‌ها آشناترم تا راه‌های زمینی» كجا و آنان كجا؟ دانشمندان ستاره‌شناس بر این باورند كه تا زمانی كه بشر روی زمین باشد و ستاره‌شناسان به تحقیق نجوم بپردازد، هیچ گاه به محاسبة كلّ كهكشان‌ها و تعداد ستاره‌ها دست نخواهند یافت.

همة آنچه كه تاكنون با استفاده از همة ابزار و تكنولوژی فوق مدرن از مشاهدة كهكشان‌ها و سیّاره‌ها و ستاره‌ها به دست آمده، تنها بخشی از اجرام سماوی است.

نور ستارة دوردست‌ترین كهكشانی كه توسط تلسكوپ فضایی شناخته شده، بعد از 13 میلیارد سال به زمین می‌رسد. معلوم نیست اگر تلسكوپ قوی‌تری به فضا برسد و پشت این كهكشان چه تعداد كهكشان دیگر را كشف خواهند كرد.

اگرچه سخن امام علی(ع) تنها ناظر علم و آگاهی ایشان از راه‌های آسمانی دنیا نیست و سایر عوالم متافیزیكی را هم شامل می‌شود، امّا بد نیست ببینیم در همین آسمان بالای سر ما و پیرامون ما كه در آن شناوریم و امام بر همة دقایقش آگاهی داشت، چه می‌گذرد.

تعداد كهكشان‌های بزرگ این آسمان رفیع 350 میلیارد عدد است به فاصلة هر كهكشان تا كهكشان دیگر، 20 برابر قطر كهكشان است و در میان هر كهكشان،‌ فاصلة هر ستاره تا ستارة دیگر، 10 میلیون برابر قطر ستاره است، كهكشان راه شیری كه كهكشانی متوسط است و منظومة شمسی ما را در خود جای داده، 200 میلیارد ستاره دارد. شاید تعجّب كنید اگر تعداد احتمالی ستاره‌ها را به شما بگویند. تعداد ستاره‌ها بین 1022 (ده به توان 22) تا 1024 (ده به توان 24) است؛ یعنی بیست و چهار صفر جلوی عدد ده بگذارید. (ده سكسیتلیون تا یك سپتلیون) البتّه تعداد سیّاره‌ها را به آن اضافه كنید؛ یعنی بین 1011 تا 1012 سیّاره.

اگر توانستید تعداد سلول‌های بدن را بشمارید می‌توانید تعداد ستاره‌ها را هم بشمارید.

تازه، از میان آن همه سیّاره، تاكنون تنها، 500 سیّاره را بشر كشف كرده است.

تعداد ستارگانی كه با چشم غیرمسلّح برای ما قابل رؤیتند، از 7000 ستاره تجاوز نمی‌كند. حال اگر در شبی صاف و غیرمهتابی ستارگان قابل رؤیت را رصد كنید، عدد آنها به بیشتر از 3000 عدد نمی‌رسد.

تلسكوپ رصدخانة «مونت ویلسون» در «كالیفرنیای ایالات متّحده» كه نسبتاً نیرومند است و آینه‌ای به قطر ده متر و نیم دارد، تعداد ستارگان قابل رؤیت ما به 500 میلیون می‌رسد؛ یعنی اگر برای شمارة آنها از غروب تا سپیده‌دم وقت صرف كنیم و در هر ثانیه یك ستاره را حساب كنیم، تقریباً یك قرن طول می‌كشد تا ستاره‌های موجود در دایرة دید این تلسكوپ را شماره كنیم، با یك حساب سرانگشتی معلوم می‌شود كه چهل هزار سال طول می‌كشد تا بشر تنها ستاره‌های موجود در كهكشان راه شیری را شماره كند.

خورشید، یكی از 200 میلیارد ستاره‌ای است كه فقط در كهكشان راه شیری وجود دارد. در این كهكشان 400 میلیارد ستاره وجود دارد.

گمان می‌كنم حالا تا حدّی بتوان تصوّری دور از دایرة علم امام علی(ع) دربارة راه‌های آسمانی به دست آورد كه فرمودند:

«از من بپرسید از راه‌هایی كه در آسمان‌هاست. به یقین كه من به آن راه‌ها آشناترم تا راه‌های زمینی.»

حال چه به شما دست می‌دهد كه وقتی برای عرض ادب و سلام، امام زمان(عج) را خطاب كرده و عرض می‌كنیم:

«السّلام علیك یا ناظر شجره طوبی و سدره المنتهی؛ سلام بر شما، ای آنكه چشمان شما ناظر شجرة طوبی و سدرة المنتهی است.» (بحارالأنوار، ج 8، ص 133؛ مفاتیح الجنان، زیارت مخصوص سرداب، ص 495)

یعنی افق دید شما از تمامی عوالم می‌گذرد و نظاره‌گر شجرة طوبی و سدرة المنتهی می‌شود. حضرت ولیّ عصر(ع) با دیدگان عین اللّهی خویش بر تمام هستی، از دل خاك تا افلاك، بر درخت طوبی و سدرة المنتهی كه در آسمان هفتم جای دارد ناظرند و آن حجّت خداوند، به محبّت در قلب و جان مردمان و یاوران خود، آگاه و داناست. آن ذخیرة الهی دیدگان خداوند است. همه چیز در محضر ایشان حاضر است.

نه تنها همة عوالم و موجودات مستقر در هر یك از عوالم، نزد امام حاضرند؛ بلكه جملگی به واسطة ایشان و توسط ایشان روزی می‌خورند، مگر بارها نشنیده و نخوانده‌ایم كه «بیمنه رزق الوری؛ به یمن وجود حضرت امام عصر(عج) است كه رزق و روزی تأمین می‌شود.»

از آن مهم‌تر، به وجود ایشان است كه دنیا باقی است: الّذی ببقائه بقیت الدّنیا و به حضور ایشان است كه آسمان و زمین ثابتند. بوجوده ثبتت الارض و السّماء؛ كه اگر چنین نبود و ایشان حضور نداشتند به قول مبارك حضرت اباعبدالله، امام جعفر صادق(ع)، «لولا الحجّه لساخت و الأرض باهلها؛ زمین اهل خودش را می‌بلعید.»

هم ایشان می‌فرمایند: «ما اهل البیت، آن نعمتی هستیم كه خدا به سبب ما بندگان را نعمت داده است... و این نعمتی است كه منطقع نمی‌شود و خداوند از حقّ این نعمت كه به ایشان (بندگان) ارزانی داشته؛ یعنی پیامبر(ص) و عترت، سؤال می‌كند.» (تفسیر نورالثّقلین، ج 5، ص 663)

در اصول كافی، باب الحجّه، آمده است، دنیا و هر چه در آن است متعلّق به خدا و رسولش و ما اهل بیت(ع) است.

پس هر كه چیزی از مال دنیا به دست آورد باید تقوای خدا پیشه كند و حقّ خدای تبارك و تعالی را ادا سازد و با برادرانش نیكی كند و اگر چنین نكند، خدا و رسولش و ما از او بیزار خواهیم بود. «اصول كافی، باب الارض كلها للامام، ج 2)

این همان معنی نعمات و خیرات است كه به بیان امام هادی(ع) سرچشمه، ابتدا، انتها، اصل، فرع و معدنش وجود مقدّس حضرات معصومان(ع) است. آنجا كه فرمودند:

ان ذكر الخیر كنتم اوّله و اصله و قرعه و معدنه و ماواه و منتها

چه حیف كه دانسته و ندانسته درس‌آموز و دست‌آموز قبیلة شرك و نفاق شده‌ایم. سوراخ دعا را گم كرده‌ایم و برای رفع حوائج و مضایق به سراغ صاحب نعمتمان نمی‌رویم. گویا به خود وانهاده شده‌ایم. اگر چنین نبود كه چنین وضع و روزگاری نداشتیم. غرقة دخان و دود، زندگی را از روزنه‌هایش تنفّس می‌كنیم و یك نفس به یاد صاحب نعمت خود نمی‌افتیم.

در عجب باید بود از ساكنان دیاری كه آنها را متذكّر اصل و فرع و معدن و مأوای خیرات و نعمت‌ها شده‌اند، امّا در ازدحام و اضطرار، تنها راه خلاصی را در تعطیل كردن‌های پی در پی جست‌وجو می‌كنند. پس این مؤمنان و نمازگزاران كجایند؟ تا در شبی دست بر دعا بردارند و از صاحب خود خلاصی را بخواهند؟

در وقت ولادت حضرت حسین بن علی(ع) لوح سبزی از زمرّد را از آسمان به ایشان هدیه كردند. در آن لوح اسامی جملة حضرات معصومان(ع) و اوصیا و فرزندانشان آمده بود.خداوند در این لوح زمرّدین، آنگاه كه به ذكر نام حضرت صاحب الزّمان(عج) و اصحاب ایشان می‌رسند، با لفظ «اولیایی» یاران و اصحاب حضرت را به خود نسبت می‌دهد و می‌فرماید:

«با ایشان تمامی فتنه‌های تاریك را دفع می‌كنم و به واسطة ایشان فتنه‌ها و زلزله‌ها را برمی‌دارم.»

از بس به خودمان مغرور و به خود مشغولیم، فراموش كرده‌ایم كه:

«الأمام الأنیس الرّفیق و الوالد الشّفیق و الاخ الشقیق و الأمّ البرّه الصّغیر و مفزع العباد فی تداهید النّار؛

امام یار همراه و موافق و پدر مهربان و مشفق و برادر صمیمی است، مادری است كه به كودك خردسالش سخت مهر می‌ورزد پناه بندگان بی‌پناهی است كه در سختی‌ها و رنج‌ها و مصیبت‌های مرگبار راه به جایی ندارند.» (تفسیر امام عسكری(ع)، ص 112)

حضرت امام حسن عسكری(ع) فرمود: ای احمد بن اسحاق به درستی كه خداوند خالی نگذاشت زمین را از حجّت از زمان حضرت آدم و نخواهد گذاشت تا اینكه قیامت به پا شود. به سبب آن حجّت بلا را از زمین دفع می‌كند و به خاطر او باران را نازل می‌كند و به وجود او زمین بركاتش را بیرون می‌دهد. (كمال الدّین، ج 2، ص 56)

به دلیل این جایگاه رفیع و منیع حجّت حیّ خداوند است كه راه خروج شیعیان از تنگی و سختی را دعا برای فرج و تعجیل در ظهور امام عصر(عج) اعلام فرمودند: «و اكثر الدّعا بتعجیل الفرج فانّ ذلك فرجكم؛ و بسیار دعا كنید برای تعجیل در فرج من كه همان مایة گشایش برای شماست.» (همان، ص 485)

كجایند مردانی كه از خویش بیرون آمده، دست دل به سوی آسمان دراز كنند و فرج امام را از خدای بزرگ طلب كنند؟ كجایند مردانی كه خداوند آنان را «اولیای» خود خواند و به واسطه و طلب ایشان برطرف كردن فتنه‌ها و زلزله‌ها و مضایق را بر خود واجب شناخت.

اولیای حضرت، كار «عاصف بن برخیا» می‌كنند. شاید ولی شناسان از میان ما رفته‌اند كه چنین مبتلاییم. همین ساعات روز جمعه را غنیمت بشمارید و با نمازی استغاثه به درگاه حضرت بیاورید. باشد كه دعای شكسته دلی مستجاب شود. ان‌شاءالله.


::
نویسنده : موعود
تاریخ : سه شنبه 26 اردیبهشت 1391
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Can you lose weight by doing yoga? جمعه 13 مرداد 1396 08:23 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you!
By the way, how can we communicate?
What makes you grow taller during puberty? دوشنبه 9 مرداد 1396 10:28 ب.ظ
Thanks for another informative site. Where else may just I get that type of information written in such
a perfect means? I've a venture that I'm just now working
on, and I have been at the look out for such info.
http://maryalicedorce.jimdo.com/ سه شنبه 2 خرداد 1396 11:25 ق.ظ
This is my first time visit at here and i am actually pleassant to
read everthing at alone place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر